Programme

Please note: all films will be screened in the orginal language (non-English films with English subtitles) at the Gewölbesaal, Altes Kaufhaus, Florinsmarkt!

Wednesday, 9.5.

11:00 Beginning of Registration (Dreikönigenhaus, Kornpfortstraße 15)
12:30 Official Opening of the Festival (Gewölbesaal, Altes Kaufhaus, Florinsmarkt)

Student Film Competition


13:00 Dust (50′) – Nepal – Deepak Tolange, 2016 — Original languages: Tamang, Nepali and Hindi; also German Subtitles
14:00 Other Fire (20′) – Brazil – Guilherme Moura Fagundes, 2017 — Original language: Portuguese
14:25 I Return Beside Them (23′) – Brazil – Leandro Cordeiro, 2016 — Original language: Portuguese
14:50 King On, Brasil! (15′) – Brazil – Luiza Folegatti, 2017 — Original language: Portuguese
  — short break —
15:30 Keep Them Talking (20′) – Jamaica – Simon Frey, 2016 — Original language: Englisch, Jamaican Patois, Jamaican English
16:00 God’s Acre (24′) – Spain – Pablo Adiego, 2017 — Non Dialogue
16:35 Hand Mill (51′) – Kyrgyzstan – Gulzat Egemberdieva, 2017 — Original language: Kyrgyz
17:35 Nani (38′) – Switzerland – Roman Stocker, 2017 — Original language: Swiss-German
18:15 What Remains – An Obituary on Wilhelmine and Bernard (38′) – Germany; Israel; Czech Republic; Austria
– Judith Schein, 2017 — Original language: German
 

Break

20:00 Kill or Die (43′) – South Africa – Suzanne Moody, 2017 — Original language:English, Xhosa, Sesotho
20:55 Disenchanted Cinema (20′) – Nepal – Eva Pivač, Matjaž Pinter, 2017 — Original language: Nepali, Kham, Magar
21:20 Niishii-Night Worlds (22′) – India – Saranya Nayak, 2017 — Original language: Bengali
  — short break —
22:00 The People of the Wind (59′) – Iran – Abtin Sarabi, 2015 — Original language: Persian
23:10 Colours of Citizen Engagement (67′) – Germany – Fabian Fess, Gerrit Pawliczak, 2017 — Original language: German

Thursday, 10.5.


Student Film Competition continued


09:30 The Sound of Winter (27′) – Switzerland – Tizian Büchi, 2016 — Original language: French; also German Subtitles
10:10 Accordion Class (20′) – China – Zuqiang Peng, 2016 — Original language: Chinese
10:35 My Leg (16′) – Myanmar – Khon Soe Moe Aung, 2015 — Original language: Kaya, Burmese
10:55 Romantic Semantics (21′) – Portugal – Martina Droandi, 2016 — Original language: English
— short break —
11:40 Archives of Extinction (12′) – USA – Alyse Takayesu, 2016 — Original language: English
11:52 Silver Holiday (12′) – China – Deepti Rao, 2016 — Original language: Mandarin
12:04 Ethnographic Study of Algorithms (6′) – Internet – Dalibor Knapp, 2017 — Original language: English
12:10 Hug the Rock (10′) – Germany – Jan Reutelsterz, 2017 — Original language: English
12:20 Gifts from Le Locle (7′) – Switzerland – Salome Bossard, Sélima Chibout, Mirjam Neidhart, Laura Peer, 2018           — Original language: French
12:27 Planes (3′) – Germany – Ina Schebler 2017 — Original language: German

Break

13:15  Presentation of Interactive Website (30′) (Dreikönigenhaus, Kornpfortstraße 15)

Main Festival


14:00 Red Earth White Snow (71′) – Nigeria – Christine Moderbacher, 2017 — Original language:German, English, Igbu; also German Subtitles
15:20 Tackled (52′) – France – Florian Geyer, 2017 — Original language: French
— short break —
16:35 Maji Maji Flava (29′) – Tansania; Germany – Julia Gechter, 2017 — Original language: German, English, Kiswahili
17:15 Remake of a Summer (96′) – France – Magali Bragard, Severine Enjolras, 2017 — Original language: French

Break

20:00 Boli Bana (60′) – Burkina Faso – Simon Coulibaly Gillard, 2017 — Original language: Fulfulde; also French Subtitles
21:10 Accra Power (49′) – Ghana – Sandra Krampelhuber, 2016 — Original language: English; also German Subtitles
— short break —
22:25 We Make Images (9′) – India – Nina Sabnani, 2016 — Original language: Hindi
22:40 DRIFT (97′) – Germany; Antigua and Barbuda; Azores, Portugal – Helena Wittmann, 2017 — Original language: Spanish

Friday, 11.05.

09:45 Filmmaker’s Choice with David MacDougall (Gewölbesaal, Altes Kaufhaus, Florinsmarkt)
Organized by the Working Group Visual Anthropology, German Association of Social and Cultural Anthropology (DGSKA)

Break

13:15 Presentation of Interactive Website (30′) (Dreikönigenhaus, Kornpfortstraße 15)
14:00 Green River. The Time of the Yakurunas (70′) – Peru – Alvaro Sarmiento, Diego Sarmiento, 2017                            — Original language: Spanish, Quechua; also German Subtitles
15:15 The Island (59′) – Israel – Adam Weingrod, 2017 — Original language: English French, Hebrew, Arabic
— short break —
16:30 Children of Beirut (59′) – Lebanon – Sarah Srage 2017 — Original language: Arabic
17:40 The Gates to Heaven (66′) – Senegal – Guido Nicolás Zingari 2016 — Original language: Wolof

Break

19:45 Abraham and Sarah. Creators of a Productive Landscape (57′) – Ethiopia – Ivo Strecker, 2017                              — Original language:Tigrinya
21:15 Sacred Water (55′) – Rwanda – Olivier Jourdain, 2016 — Original language: Kinyarwanda
— short break —
22:20 Gentle Roots (30′) – Romania – Florin Andreescu, 2017 — Original language: Romania
22:55 One, Two, Three (74′) – Armenia – Arman Yeritsyan, 2015 —  Original language: Russian

Saturday, 12.05.

09:30 Twenty Two (95′) – Taiwan; China – Guo Ke, 2016 — Original language: Chinese, Mandarin and dialects
— short break—
11:20 The Flood (55′) – Serbia – Jelena Jovcic, 2016 — Original language: Serbian
12:25 En la Boca (25′) – Argentina – Matteo Gariglio, 2016 — Original language: Spanish

Break

14:00 Highway Rest Stop (81′) – France – Isabelle Ingold, 2016 — Original language: English, French, Chinese, Italian, Lithuanian, Portuguese, Romanian, Russian, Spanish, Turkish; also Spanish and Italian Subtitles
15:35 Sand Men (15′) – Great Britain – Tal Amiran, 2016 — Original language: Romanian
16:00 Mastermono (7′) – Great Britain – Ken Kamara, Arianna Marin, 2017 — Original language: English
— short break—
16:30 Last Days in Shibati (58′) – China – Hendrick Dusollier, 2017 — Original language: Chinese
17:40 Melanie (73′) – Germany; Australia – Susanne Helmer, 2016 — Original language: English

Break

19:30

Student Award Ceremony (Gewölbesaal, Altes Kaufhaus, Florinsmarkt)

followed by a presentation of the award-winning film

Sunday, 13.05.

10:00 Elder Sister (96′) – China – Zheng Long, 2017 — Original language: Chinese
— short break—
12:00 Songs for Kit (57′) – Russia – Ruslan Fedotow, 2017 — Original language: Russian
13:00 The Soul in Peril – The Ezidis of Iraq (72′) – Iraq – Eric Connor, 2017 — Original language: English, Kurmanji, Arabic